2003

11 Listopad
Saint Joseph's Catholic Church

1501 ALAFAYA TRAIL, ORLANDO, FLORIDA 32828  tel.407-275-0841

 

CIEKAWOSTKI  Z  RZYMU, WATYKANU … I  NIE  TYLKO  (3)

Moi Drodzy z Warszawy i Orlando,

czyśmy w domu, czy na obczyżnie, dziś swiętujemy 11 listopada. Pozwalam sobie i tym co są blisko i tym co daleko wyslać życzenia w jednym liście. Serdeczne życzenia i modlitwa z Rzymu. Pośrod świętowania pamietajmy także o modlitwie za naszą Ojczyznę. Wysylam dwa wiersze, by pamiętać o tym dniu:

Upadek Rzeczypospolitej, przypieczętowany aktem III rozbioru w roku 1795, trudno było ogarnąć rozumem. Ksiądz Jan Paweł Woronicz (1757-1829), znakomity poeta, późniejszy biskup krakowski, senator Królestwa Polskiego, arcybiskup warszawski i Prymas, wyrazi powszechny w polskich elitach lęk przed utratą narodowej tożsamości po podziale państwa w dramatycznym poemacie ”Świątynia Sybilli”:

 

Gdzież się teraz podziejem, sieroty zbłąkane,
Jak pszczoły bez macierzy z ula rozsypane?
Bez znaczenia, jestestwa, języka, nazwiska,
przestrojeni w szyderski kubrak pośmiewiska?

Nowych panów pomiotło, knechty, posługacze,
Wzgardzeni w kraju własnym, a w obcych tułacze!
Któraż mnie, ziemio, przyjmiesz, błędnego wędrowca
I nadasz słodkie imię syna i krajowca?

Próżno mnie każda zwodzisz tą nadzieją płochą:
Ja ci będę pasierbem, ty dla mnie macochą!
Osadź mnie między twoich satrapów orszakiem,
Co po wszystkim, gdy więcej nie będę Polakiem?!

Szczęśliwi, którzy oglądali ten dzień wspaniały! 85 lat temu, 11 listopada 1918 r., runęły zaborcze kordony, zniknęły obce władze i armie. Odradzała się Polska - niepodległa i wierna swym chrześcijańskim korzeniom. Naród o dumnej przeszłości powracał, z woli Bożej, po 123 latach niewoli do rodziny suwerennych państw.

I jeszcze cos:

Poeta gorącego polskiego serca, Jan Lechoń, rozmarzy się myślą: ”A wiosną niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę...”. Napisze - wzorem wielkich romantyków - ”Hymn Polaków na obczyźnie”:

Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę. (...)

Wiem, że nie ucisk i chciwe podboje,
Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem,
Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby niźli być Polakiem.

W Rzymie, na froncie zachodnim bez zmian. Trzeba siedzieć w domu i pisać. Szkoda w takie dni, ze nie mam tu TV polskiej. Wlosi pokażą pewnie niewiele, lub nic. Dobrze, że przynajmniej przez internet zdolam przeczytac kilka gazet. Czekam na wieści z zimnej już pewnie Polski i z cieplego pewnie Orlando. Tu ranem jest chlodniej, ok. 10-11 stopni C (ok. 51 stopni Farenheita) powyżej zera. Ale w dzien jest cieplej.Pozdrawiam,

x.Janek Radziszewski

 

CIEKAWOSTKI  Z  RZYMU, WATYKANU … I  NIE  TYLKO  (2)

Pontyfikat Jana Pawła II notuje kolejne rekordy. Poprzez beatyfikację 19 października Matki Teresy z Kalkuty (odtąd można używać tytułu „błogosławiona”) liczba błogosławionych ogłoszonych przez Karola Wojtyłę wzrosła do ok. 1500 błogosławionych, liczba świętych ogłoszonych osiągnęła liczbę 464. Jest to więcej świętych i błogosławionych ogłoszonych w czasie tego pontyfikatu, niż w ciągu ostatnich pięciu wieków.

Inny rekord to nowe nominacje kardynalskie. Na konsystorzu, (czyli specjalnym nabożeństwie w celu ogłoszenia nowych kardynałów) 21 października papież ogłosił 31 nowych kardynałów. Jest interesujący fakt, że jeden z nowych kardynałów jest „in pectore” (w sercu), to znaczy nie zostało podane, kto to jest. Wie o tym tylko Ojciec święty i watykański sekretarz stanu. Kardynał nominowany w ten sposób przez papieża, też o tym nie wie. Być może jest to jakiś biskup z kraju, gdzie chrześcijanie cierpią prześladowania lub inne trudności i dlatego ta decyzja Ojca świętego by nie ujawniać, kim jest ten kardynał „in pectore”.

Wśród 30 nowych kardynałów jest i Polak, profesor KUL-u ks. Stanisław Nagy, zakonnik- sercanin. Informacja to tym radośniejsza i zaskakująca zarazem, że ks. Prof. Stanisław Nagy nie jest biskupem. Jest teologiem i przyjacielem Karola Wojtyły. Ma 82 lata. Niektóre papieskie encykliki powstały przy jego pomocy. Został mianowany kardynałem za  szczególne zasługi dla Kościoła razem z  trzema innymi kapłanami. Są nimi: o. George Cottier – teolog Domu Papieskiego, ks. Gustaaf Joos z  Belgii i  o. Tomas Spidlík – jezuita pracujący w  Rzymie.

Jan Paweł II jest bardzo wymagający wobec polskich biskupów. Przez 25 lat pontyfikatu właściwie liczba kardynałów w Polsce została niezmieniona. Jest trzech kardynałów: kard. J. Glemp, kard. F. Macharski, kard. H. Gulbinowicz. Nie można więc zarzucić papieżowi, że faworyzuje kościół polski. Ostatnia nominacja ks. Prof. ST. Nagy ma raczej wymowę symboliczną. To, że kardynałem zostaje osoba niebędąca biskupem, czasem się zdarza, choć bardzo rzadko. Od jakiegoś czasu papież wyróżnia w ten sposób wybitnych teologów z całego świata. W tym przypadku zadecydowały zasługi ks. Nagy’ego dla Kościoła, a także osobista przyjaźń, jaka łączy go z Ojcem Świętym. Nowy kardynał to przede wszystkim człowiek nauki. Bardzo oddany kapłan, niezwykle pracowity.

I jeszcze jedno słowo przy okazji nowych nominacji, sekretarz Jana Pawła II, biskup Stanisław Dziwisz, został mianowany arcybiskupem. Abp Stanisław Dziwisz służy Ojcu Świętemu nieprzerwanie od blisko 40 lat, czyli od czasu, kiedy – w  1966 r.   został kapelanem arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły. Po wyborze na Stolicę Piotrową pozostał razem z  Janem Pawłem II w  Watykanie jako jego sekretarz. Pięć lat temu Ojciec Święty podniósł go do godności biskupiej i  mianował prefektem pomocniczym Domu Papieskiego – urzędu odpowiedzialnego za  wszystkie spotkania publiczne i  prywatne Papieża.

Dnia 7 października Jan Paweł II odbył jednodniową pielgrzymkę do Sanktuarium maryjnego Pompei. Ta podróż była pomyślana jako zakończenie Roku Różańca Świętego. W obecności tysięcy pielgrzymów Jan Paweł II powiedział kazanie do wiernych, kończąc je słowami: „Dziękuję Pompei. Módlcie się za mnie w tym sanktuarium dzisiaj i zawsze.

Jan Paweł II nie ustaje w apelach do instytucji Zjednoczonej Europy, by w konstytucji europejskiej we wstępie było odwołanie do korzeni chrześcijańskich i żydowskich tak kultury jak i historii kontynentu. Niestety, opracowany projekt przez konwent europejski nie tylko, że nie mówi nic o korzeniach chrześcijańsko-judaistycznych, ale co gorsze odwołuje się do oświeceniowych idei masońskich. Tymczasem papież Wojtyła uporem mówi: „Europa jest chrześcijańska, albo wale nie będzie Europą”.

Tymczasem instytucje europejskie niszczy korupcja. Jeszcze nie ucichły niepowodzenia z wprowadzeniem wspólnej waluty euro, a już następny skandal finansowy w biurze statystycznym „Eurostat” w Brukseli. Decyduje ono m.in. o rozszerzeniu unii o nowe kraje. Najwyżsi urzędnicy w Komisji Europejskiej, m.in. jej przewodniczący Romano Prodi (Włoch), są oskarżeni o faworyzowanie kontraktów dla niektórych firm i zbyt łatwe wydawanie pieniędzy unijnych podatników. Obecna ekipa Komisji Europejskiej zrzuca winę na swoich poprzedników.

Smutnym echem odbijają się wobec Europie naciski unijne, aby w krajach członkowskich wprowadzać eutanazję- uśmiercanie słabych i chorych. Także w Italii niektóre siły próbują wywierać naciski w celu akceptacji eutanazji. Krajem, w którym toczy się ostra dyskusja w tej sprawie jest obecnie Francja. Zdecydowany sprzeciw wobec eutanazji wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Francji arcybiskup Bordeaux - Jean-Pierre Ricard. W komunikacie przekazanym środkom przekazu nawiązał on do głośnej we Francji sprawy sparaliżowanego Vincenta Humberta, któremu własna matka pomogła umrzeć. Rzecznik prasowy archidiecezji lyońskiej powiedział m.in., iż komunikat ten wydany został w kontekście narastającej we Francji dyskusji wokół ewentualnej legalizacji eutanazji.

Cała Italia została w niedzielę 28 października o godz. 3 minut 20 rano pogrążona w ciemnościach. Blackout trwał prawie całą niedzielę. Godziny grozy przeżywał Rzym, bo właśnie tę noc z soboty na niedzielę burmistrz Rzymu- komunista Walter Veltroni, ogłosił „białą nocą”. Przez całą noc miały być otwarte wszystkie sklepy, muzea, restauracje. Komunikacja miejska była tej nocy za darmo. Dlatego gdy po trzeciej nad ranem zabrakło światła, tysiące osób zostało uwięzionych w windach, w metrze zdezorientowani ciemnościami, które objęły całe Włochy. Jest w toku śledztwo, dlaczego do tego doszło. Mówi się o awarii linii elektrycznej w Szwajcarii, którą przesyłano część energii elektrycznej kupowanej przez Italię.

Głośnym echem odbił się w Rzymie raport jednej z agend amerykańskich. Amerykańska organizacja obrony praw człowieka: Center for Religious Freedom (Centrum ds. Wolności Religijnej) ogłosiła wstrząsający raport na temat prześladowań chrześcijańskiej mniejszości na północy Wietnamu. Wedle raportu obejmują one m.in. wymuszanie złożenia obietnicy odstąpienia od wiary, a gdy to nie pomaga kończą się nawet zabójstwem. Organizacja apeluje o umieszczenie Wietnamu na liście „krajów szczególnie niepokojących" w kwestii respektowania prawa międzynarodowego dotyczącego wolności religijnej.

Powszechne oburzenie wywołała we Włoszech decyzja sędziego Mario Montanaro z L'Aquili, który nakazał usunąć krzyże ze szkoły w miejscowości Ofena. Minister sprawiedliwości Roberto Castelli oznajmił w niedzielę, że zarządził dochodzenie w celu ustalenia, czy orzeczenie sądu jest zgodne z obowiązującym prawem.
Sędzia Mario Montanaro z L'Aquili przychylił się swym orzeczeniem do wniosku przewodniczącego Stowarzyszenia Muzułmanów we Włoszech Adela Smitha, którego dwóch synów uczęszcza do tej szkoły. Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" orzeczenie sądu nazwał "absurdalnym i obraźliwym". Tym, którzy „obrazili wiarę chrześcijańską i naród włoski", watykański dziennik odpowiada słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: „Wszystkiego można pozbawić nas, chrześcijan, ale krzyża, symbolu zbawienia, nie pozwolimy sobie odebrać. Nie pozwolimy na to, aby został on wykluczony z życia publicznego". Prawie wszystkie postacie włoskiego życia politycznego (od komunistów po ludzi prawicy) wypowiedziały się w obronie krzyża.

W kalendarzu liturgicznym kościoła dnia 4 listopada obchodzi się święto św. Karola Boromeusza. Ten biskup Mediolanu po soborze trydenckim cztery wieki temu wprowadzał odważne reformy kościelne w swej diecezji. W tym dniu Karol Wojtyła obchodzi swoje imieniny.

Ks. Jan Radziszewski, Rzym

 

PO CO SĄ W KOŚCIELE KARDYNAŁOWIE ?

Przyzwyczailiśmy się do dużej aktywności życiowej Karola Wojtyły. Na pewno to nie tylko kwestia długiego pontyfikatu, ale i charakteru samego papieża. Tak oto 25- lecie tego pontyfikatu stało się okazją do ustanowienia nowych kardynałów.

Kardynał, kto to taki?

Mówi się o nich, jako o książętach kościoła, wybranych. Ale tak naprawdę, o kogo właściwie chodzi? Kardynał (z łac. cardo – zawias główny, mocno z czymś związany, zasadniczy) to według „Encyklopedii Katolickiej” duchowny mający w Kościele najwyższą godność po papieżu, członek kolegium kardynałów, któremu podczas konklawe przysługuje prawo wyboru papieża kościoła powszechnego, czyli katolickiego. Podstawą organizacji konklawe (zgromadzenie kardynałów w celu wybrania papieża) jest konstytucja Grzegorza X z 1274 roku przyznająca prawo wyboru papieża jedynie kardynałom, przy obecności 2/3 składu konklawe oraz wprowadzająca zasadę całkowitej izolacji na czas trwania wyborów. Z tego odosobnienia pochodzi też nazwa konklawe- conclave- łac. cum claves- czyli na klucz. By uniknąć przedłużania wyboru papieża w nieskończoność (co niekiedy się zdarzało) część pałaców apostolskich w których przebywają kardynałowie elektorzy, jest zamykana z zewnątrz na klucz, czyli cum claves. Nikt więc z kardynałów niw może opuścić pałaców, dopóki nie zostanie wybrany papież. Te przepisy z nieznacznymi zmianami obowiązują do dziś. Zebranie konklawe odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej najdalej 20 dnia po śmierci papieża w celu dokonania wyboru jego następcy. Tak więc kardynałowie, to instytucja millenaria (tj. tysiącletnia) licząc od XI w. od kiedy to kolejni papieże nominują purpuratów.

Kardynałów mianuje więc papież spośród biskupów odznaczających się nauką, obyczajami, pobożnością i roztropnością przydzielając im jedną z parafii (kościołów) rzymskich. Podczas mszy koncelebrowanej, nowy kardynał otrzymuje od papieża pierścień jako znak związku ze Stolicą Piotrową oraz czerwony biret symbolizujący oddanie na służbę Kościołowi, aż do złożenia ofiary z życia, aż do przelania krwi (usque ad sanguinis effusionem). Na strój kardynała według instrukcji z 1969 r. składają się sutanna, pas, piuska, biret i peleryna koloru purpurowego (kolor krwi). Prawo noszenia purpury przysługuje kardynałom od 1294 r., a od 1630 r. tytuł eminencja. Na mocy przepisu wprowadzonego przez Pawła VI w 1970 r. kardynałowie, którzy ukończyli 80 rok życia tracą prawo uczestnictwa w konklawe, które ma wybrać nowego papieża, (czyli nie są już kardynałami elektorami). Pozostają oni nadal członkami kolegium kardynalskiego, zachowując wszystkie inne prawa i przywileje.

Ilu jest kardynałów, jaki kraj ma ich najwięcej, a jaki najmniej?

Po ostatnich nominacjach liczba kardynałów znacznie przekroczyła liczbę 120 (taką liczbę kardynałów ustalił papież Paweł VI w 1973 roku). Po ostatniej uroczystości nominacji kardynalskich (konsystorz) kościół rzymskokatolicki, (więc my wszyscy, bo wszyscy jesteśmy kościołem) ma 194 kardynałów i jeszcze jeden in pectore, czyli w sercu papieża. Nazwisko tego in pectore zna tylko Karol Wojtyła i watykański sekretarz stanu. Spośród tych purpuratów kościoła jest 135 elektorów, to znaczy tych, którzy nie przekroczyli 80 roku życia. Mają oni prawo udziału w konklawe – wyborze papieża. Gdybyśmy spojrzeli na poszczególne kontynenty to najwięcej kardynałów ma:

Europa – 101 (w tym 65 elektorów),

dalej Ameryka Łacińska – 33 (w tym 24 elektorów),

Ameryka Północna – 19 (w tym 14 elektorów),

Afryka – 18 (w tym 13 elektorów),

Azja – 18 (w tym 13 elektorów),

Oceania i Australia – 5 (cała piątka to elektorzy).

A gdyby zobaczyć jak wygląda statystyka kardynalska w poszczególnych krajach to byłoby tak:

Włochy – 40 kardynałów (w tym 22 elektorów)

Stany Zjednoczone – 14 kardynałów (w tym 11 elektorów)

Hiszpania – 9 kardynałów (w tym 6 elektorów)

Brazylia – 8 kardynałów (w tym 6 elektorów).

Wiele krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej ma po jednym kardynale.

A Polska i jej kardynałowie?

A jak na mapie kardynałów prezentuje się nasza Ojczyzna? Jan Paweł II jest bardzo wymagający wobec polskich biskupów. Przez 25 lat pontyfikatu właściwie liczba kardynałów w Polsce została niezmieniona. Jest trzech kardynałów: kard. J. Glemp, kard. F. Macharski, kard. H. Gulbinowicz. Nie można więc zarzucić papieżowi, że faworyzuje kościół polski. Ostatnia nominacja ks. Prof. ST. Nagy ma raczej wymowę symboliczną. To, że kardynałem zostaje osoba nie będąca biskupem, czasem się zdarza, choć bardzo rzadko. Od jakiegoś czasu papież wyróżnia w ten sposób wybitnych teologów z całego świata. W tym przypadku zadecydowały zasługi ks. Nagy’ego dla Kościoła, a także osobista przyjaźń, jaka łączy go z Ojcem Świętym. Nowy kardynał to przede wszystkim człowiek nauki. Bardzo oddany kapłan, niezwykle pracowity. Na dziś mamy w Polsce następujących kardynałów:

1. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, 74 lata

2. kard. Franciszek Macharski, następca Karola Wojtyła na biskupstwie w Krakowie, 76 lat

3. kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup wrocławski, 75 lat

4. kard. Stanisław Nagy, teolog i przyjaciel Karola Wojtyła, profesor KUL-u, 82 lata

Do tych czterech dostojników polskiego kościoła dodajmy tych, którzy z racji sprawowanych funkcji w kościele, od lat żyją i pracują poza Polską:

5. kard. Andrzej Maria Deskur, prawie od 50 lat swego kapłańskiego życia służy w różnych urzędach i komisjach watykańskich, 79 lat

6. kard. Zenon Grocholewski, Prefekt Kongregacji Watykańskiej do Spraw Wychowania Katolickiego, ceniony prof. prawa kościelnego, 64 lata

7. kard.Adam Kozłowiecki, mało znany w kraju, od 50 lat misjonarz w Afryce(Zambia),92 lata.

Z tych siedmiu kardynałów dwóch już przekroczyło 80 rok życia (kard. A. Kozłowiecki i kard. ST. Nagy), niebawem do nich dołączy kard. A. M. Deskur.

Są też i purpuraci polscy (lub pochodzenia polskiego) na obczyźnie:

kard. Marian Jaworski, arcybiskup katolicki Lwowa- Ukraina, 77 lat,

kard. Kazimierz Świątek, arcybiskup diec. Mińsk- Mohylew- Białoruś, 89 lat,

kard. Edmund Kazimierz Szoka, urodzony w Michigan w rodzinie polskich emigrantów,

w Watykanie sprawuje funkcję gubernatora spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej,77 lat

kard. Adam Józef Majda, arcybiskup Detroit- USA, urodzony w Pensylwanii w rodzinie polskich emigrantów.

Tak więc w kolegium kardynalskim Polska ma 7 kardynałów (z obywatelstwem polskim), z których 5 nie przekroczyło 80 roku życia, są więc elektorami i mogą brać udział w konklawe. Mamy też kilku poza granicami Ojczyzny. Wszyscy kardynałowie kościoła mają poza własnym, także obywatelstwo i paszport watykański. Jako pracownicy Stolicy Apostolskiej otrzymują miesięczne wynagrodzenie i mają służyć Ojcu świętemu jako jego doradcy i kościołowi aż do przelania krwi (usque ad sanguinis effusionem). Dziennikarzom i watykanistom pozostało jednak pewne pytanie i sekret: kim jest ten kardynał in pectore- w sercu papieża, nie ogłoszony do publicznej wiadomości. A może to jakiś Polak?

Ks. Jan Radziszewski, Rzym

 

    Październik  

Wiersz o sośnie

Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,
ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno
od matki, sióstr oderwana rodu,
stoisz sieroto pośród cudzego ogrodu.

Jakim miłym jesteś gościem memu oku,
bowiem obydwoje doświadczamy jednego wyroku
I mnie także przywiodła pielgrzymka daleka,
I mnie także w cudzej ziemi czas życia ucieka.

Bledniesz, usychasz smutna
wśród kwietnej płaszczyzny,
bo nie ma dla ciebie życia
bo nie ma Ojczyzny.

Drzewo moje, nie zniesiesz wygnania tęsknoty.
Jeszcze trochę jesiennej i zimowej słoty
a padniesz martwa, obca ziemia cię pogrzebie.
Drzewo moje najdroższe, czy będę szczęśliwy bez ciebie?

       W  Rzymie autorstwo tego wiersza przypisują Janowi Pawłowi II, po tym, jak górale zakopiańscy przywieźli papieżowi do Watykanu małą sosnę. Zasadzono ją w  ogrodach watykańskich. Niestety, pomimo usilnych wysiłków ogrodnika watykańskiego sosenka  uschła, umarła.

         

  CIEKAWOSTKI  Z  RZYMU, WATYKANU … I  NIE  TYLKO  (1)

 

·       Ojciec święty, pomimo znoszonych z wielkim trudem upałów, dokonał kolejnej podróży apostolskiej, tym razem do naszych sąsiadów, do Słowacji w dniach 11-14 września. Warto przypomnieć, że w czasie poprzednich podróży apostolskich (dwie) prawie połowa tego małego narodu wzięła osobiście udział w spotkaniach z Ojcem świętym. To swoisty rekord, np. w porównaniu z bratnimi Czechami, gdzie ok. 60 % mieszkańców nie jest w ogóle ochrzczona. 

·       Swoistym wydarzeniem 25- lecia pontyfikatu (srebrnego jubileuszu) Jana Pawła II będzie beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty. Ta siostra, z pochodzenia Albanka, zadziwiła świat swoją prostotą w służbie wyrzuconym poza margines. Mogąc prowadzić życie normalnej siostry zakonnej w jednym z klasztorów w Indiach, pozostawiła to miejsce. Poszła na ulice Kalkuty i zaczęła zbierać ludzi umierających z najniższych kast. Fenomen tej siostry polegał na tym, że poszła do tych wyrzuconych jako jedna z nich, to znaczy bez żadnego wsparcia finansowego i żadnego zaplecza. 

·       Mówi się też o nowych nominacjach kardynalskich, co byłoby dużą niespodzianką. Bo na koniec Wielkiego Jubileuszu 2000 Jan Paweł II nominował 44  nowych kardynałów, co jest bezdyskusyjnym rekordem w życiu kościoła. Nie wszyscy jednak są tzw. elektorami, to znaczy tymi, którzy mogą być wybrani na papieża. Kardynałom, którzy przekroczyli 80 rok życia nie przysługuje takie prawo. O innych tajemnicach kardynalskich innym razem. 

·       1 września 2003 r. minęła 64 rocznica wybuchu II wojny światowej, w którą zostało wciągnięte ponad 60 narodów. Pochłonęła ona 55 milionów ofiar. Ciekawe, że tego dnia w Italii ani jeden dziennik telewizyjny czy radiowy jednym słowem nie wspomniał o tej rocznicy. Tylko radio watykańskie i program wiadomości telewizji watykańskiej TELEPACE mówiły o rocznicy tej największej katastrofy współczesnej Europy. 

·       Głośnym echem w całej Italii i w Europie odbiło się wydarzenie z wakacji tego roku. Proboszcz parafii Boiano (niedaleko Molise) Stefano Garzegno urządził wycieczkę dla swoich parafian nad morze (w okolice Abruzzo). Siedmioro dzieci weszło zbyt daleko do wody i wiry wodne zaczęły wciągać tę grupkę dzieci między 12-17 rokiem życia. Ks. Stefan (Don Stefano) , były zawodowy nurek,  zaczął wyciągać z niebezpieczeństwa jedno dziecko po drugim. Po wyciągnięciu ostatniego z młodych parafian w wyniku wycieńczenia zdołał powiedzieć: Czy wszyscy uratowani? – Zasłabł w wyniku nadludzkiego wysiłku i zmarł na oczach uratowanych dzieci i parafian, biorących udział w wycieczce. 

·        Na 264 papieży w historii kościoła papież Karol Wojtyła pod względem długości pontyfikatu zajmuje dobre – 4 miejsce. Wyprzedzają go św. Piotr, papież Pius IX (31 lat, 7 miesięcy i 22 dni oraz Leon XIII (25 lat i 5 miesięcy). Niewiele więc brakuje, by po srebrnym jubileuszu Jan Paweł II wyprzedził i tego ostatniego. Znajdzie się wtedy na 3 miejscu. Na 2000 lat chrześcijaństwa czyż to nie piękny wynik?

·       We Włoszech dochodzi do protestów przeciw podwyżkom cen. W ramach akcji protestacyjnej organizacje konsumenckie wezwały mieszkańców Włoch do powstrzymania się od wydawania pieniędzy. Zdaniem organizacji konsumentów, ceny we Włoszech po wprowadzeniu euro podniosły się średnio o 100 proc. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku przeciętna włoska rodzina wydała ponad 1200 euro więcej niż rok temu, a od wprowadzenia euro - ponad półtora roku temu - o 2800 euro więcej. Średnio ceny owoców i warzyw wzrosły o 20-30 proc., butelka wody mineralnej kosztuje dwukrotnie więcej. Po Brukseli i w Banku Europejskim krąży gorzka prawda, że wprowadzenie euro było klęską. Tylko kto ze skorumpowanych w Brukseli chce się do tego przyznać? Wszak konsumenci zapłacą. 

·       25-lecie posługi Piotrowej Jana Pawła II upamiętnia najnowszy numer polskiego wydania "L'Osservatore Romano". Na temat osoby Ojca Świętego i głównych jego dzieł apostolskich piszą papiescy współpracownicy, pasterze polskiego Kościoła, teolodzy. W ramkach przypomniane zostały m.in. wszystkie papieskie pielgrzymki i większość dokumentów, zestawione postacie beatyfikowanych i kanonizowanych przez Jana Pawła II. 

·       Arcybiskup Birmingham Vincent Nichols zarzucił stacji BBC, że niektóre z jej programów są stronnicze i wrogie wobec katolików. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu katolicki hierarcha odniósł się do trzech programów, w których bada się oskarżenia o molestowanie dzieci w Kościele.  Programy te zajmują się sprawami sprzed kilku czy kilkunastu lat, więc starymi, już dawno wyjaśnionymi przypadkami. Nichols powiedział także, że plany BBC, aby przy okazji 25-lecia pontyfikatu papieża i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty wyemitować dokument "Sex and the Holy City", świadczą o "niezrozumieniu emocjonalnego i historycznego znaczenia tych momentów". BBC odrzuciła wszystkie zarzuty o promowanie agresywnego antykatolicyzmu.

Stanisław Dziwisz, sekretarz papieża, został mianowany arcybiskupem tytularnym. 64-letni bp Dziwisz pełni funkcje osobistego sekretarza Karola Wojtyły od 1966 roku, a sakrę biskupią przyjął z rąk papieża w 1999 roku, wraz z nowo utworzoną wówczas w Watykanie funkcją drugiego prefekta Domu Papieskiego.
Razem z osobistym sekretarzem Ojca Świętego do godności arcybiskupów wyniesieni zostali prefekt Domu Papieskiego biskup James Michael Harvey oraz papieski mistrz ceremonii biskup Piero Marini. Harvey pochodzi z archidiecezji Mitworkee w Stanach Zjednoczonych. W Watykanie zajmuje się organizacją papieskich audiencji i spotkań z wiernymi.


Ks. Jan Radziszewski, Rzym

POWRÓT  NA  PIERWSZĄ  STRONĘ